» Alpy » Dolomity » Jezera

Jezera

Pragser Wildsee (1 494 m)

Perla mezi dolomitskými jezery, relaxační odpoledne, okružní procházka (1 h), lenošení na travnatých březích, možnost zapůjčení loďky.

Příjezdová místa: Niedorf (1 154 m) nebo Welsberg (1 087 m), místa turistického ruchu v horním údolí Pustertal.

Výchozí bod: parkoviště, hotel Pragser Wildsee (1 494 m). Nepříliš obtížná cesta (1 h). Na exponovaných místech je zábradlí. Příznivé světelné poměry jen ve vrcholném létě.

Obzvláště krásné je jezero Pragser Wildsee ležící na okraji Dolomit v uzavřeném údolním kotli. Mohutná, přes 1 000 m vysoká severní stěna Seekofelu (2 810 m), mohutné masívy Roßkofelu (2 594 m) a Herrsteinu (2 447 m) tvoří obraz krajiny, který ve své drsné velikosti spíše připomíná severní vápencové Alpy než "mladé území Dolomit". Na severním břehu tohoto pověstmi opředeného jezera stojí velký hotel Pragser Wildsee, kterého lze dosáhnout z Niedorfu nebo Welsbergu po dobré asfaltové cestě. Odtud lze podnikat četné drobné výlety, ale také velkorysé výstupy a přechody Pragských a Enneberských Dolomit.

Okolo jezera: od hotelu na západním břehu tmavězeleného jezera po cestě č. 1 (část vysokohorské cesty po Dolomitech č. 1) jižním směrem do údolí po ukazateli na rozcestí na jihozápadním konci. Zde doleva na cestu č. 1 - 4 východně podél břehu a po několika minutách k novému rozcestí, na němž se cesta Dolomiten Höhenweg (č. 1) stáčí doprava (tabulka). Rovněž zde doleva a po východním břehu pod západními srázy hor Kleiner a Großer Apostel (1 711 m a 1 995 m, částečně do skály vylámaná výstupová cesta jištěná zábradlím) k nejsevernějšímu výběžku jezera, kam ústí zprava cesta č. 58. Po ní doleva zpátky k hotelu.

Karersee (1 640 m)

Jezero proslulé svým zbarvením a zrcadlením.

Po necelých 6 km se dostaneme k malému hotelovému areálu Karersee (Carezza al Lago, 1 609 m), kousek nad Karerským jezerem (Karersee/Lago di Carezza, 1 530 m; chráněmá přírodní oblast), ve kterém se zrcadlí skalní věže jižně se zvedajícího Latemaru (2 794 m). Směrem k severovýchodu se tyčí Rotwand (2 806 m).

Jezero Lagusél (2 103 m)

Poklad v opuštěném údolí plném zeleně, náročnější okružní túra (co do vytrvalosti) územím oplývajícím zvláštní krásou, možnost koupání (celé odpoledne, převýšení 700 m ?).

Od Báita Campié k jezeru Lagusél a zpět.

Příjezdové místo: Pozza di Fasa (1 310 m). Letovisko na styčném bodě údolí Nicolotal a Fassatal.

Výchozí bod, parkoviště: Báita Campié (1 826 m), ve středním údolí Val di San Nicolo. Od Pozza 7 km.

Časový rozvrh: Báita Campié - Lagusél (1 h), zpáteční cesta 0,5 h. Málo obtížná turistika na značených cestách, převýšení 277 m.

Od Lagusél můžeme vystoupit jižním směrem k cestě č. 641 a po ní doprava na západ k Sella Piéf (2 186 m), nádherný pohled na západ do údolí Valle dei Manzoni (15 min.) Nabízí se dále možnost jít na východ po cestě č. 641 směrem na Forc. Pecol (2 259 m, návrat k Báita Campié (1,5 h).

V Alpách existují oblasti, které jsou i přes dostatečné množství cest, chaty nebo průvodcovskou literaturu málo frekventované, málo oblíbené. Může to být způsobeno nedostatkem obzvláště markantních tvarů hor nebo jistých výškových bodů, každopádně se zde podceňuje krajinné kouzlo takovýchto území. K nim patří i západní skupina Marmolady, horské oblasti meti údolími Fassatal a Pellegrinotal. Zřídka navštěvovaný, ale oplývající zvláštní krásou, je rozvětvující se systém údolí Val di san Nicolo / Valle dei Monzoni, který se otevírá proti Pozza di Fassa. Hora M. Palon, vystupující mezi obě údolí, skrývá jezero Lagusél položené v nádherné malé kotlině, určitě jedno z nejkrásnějších jezer v Dolomitech.

Od Báita Campié k jezeru Lagusél: od Báita (ukazatel) po červeně značené stezce (bez čísla) nejdříve přes Rio San Nicolo, potom západním směrem krásným jehličnatým lesem k pravému ústí široké cesty č. 640. Po ní pohodlnými serpentinami po příkrém zalesněném svahu jihozápadním směrem nahoru, později přes koryto potoka doprava a nyní méně příkře nádherným jehličnatým lesem vzhůru k volným pastvinám s jednotlivými seníky. Přímo rovně okolo pěkného kříže zvolna vzhůru k malému zelenému jezeru Lagusél (2 103 m), které leží v kotlině severně od Sass dal Piéf, mezi M. Palon na západě (2 252 m) a M. Pecol na východě (2 301 m). Sestup po stejné cestě.

Lago di Federa (2 038 m)

Malebné horské jezero pod bílými skalními věžemi Croda da Lago, bezproblémová túra s bohatými výhledy (4 h, převýšení 330 m).

Výchozí bod, parkoviště: Ponte di Rocutro (1 708 m), na silnici přes sedlo Passo Giau.

Časový rozvrh: Ponte di Rocurto - jezero Federa (2 h), zpět 1,5 h. Lehká turistika po dobře značených cestách. Nejvyšší bod Rif. Palmieri (2 046 m), převýšení 338 m.

Krajina s jedinečným kouzlem se nalézá okolo jezera Lago di Federa. Je položené nad pánví Cortiny na místě bohatém na výhledy. Kontrastují zde nesmírně hrozivé dolomitové stěny Croda da Lago (2 701 m) s poněkud vzálenými skalními kulisami hor Cristallo, Sorapis a Antalao na druhé straně údolí Boitetal. Již na přístupu od silnice, vedoucí přes sedlo Giau krajinou podobnou parku, nadchnou věže a pilíře skupiny Croda da Lago čnící z malebného horského lesa. Chůzi okolo jezera Federa lemovaného modříny a limbami lze za dobrého počasí považovat za vrchol štěstí pro milovníky přírody a pro fotografy, přičemž chata Palmierihütte na břehu nabízí vítanou možnost odpočinku.

Lago Ghedina (1 449 m)

Tiché lesní jezero na východním svahu Tofan. Z Cortiny (1 211 m) přes Ronco k jezeru Lago Ghedina a přes Cadin di Sopra zpět.

Celý okruh asi 3 h. Cortina - jezero Ghedina 1,5 h. Nenáročné putování po dobrých cestách nebo horských cestách. Nejvyšší bod Sella Belvedere (1 485 m), převýšení 246 m.

K nejoblíbenějším výletům z metropole Dolomit Cortiny lze počítat návštěvu malého jezera Lago di Ghedina. K tomuto jezeru položenému na východní straně Tofan v nádherném jehličnatém lese dospějeme po dobře vyznačených cestách nebo úzkých horských silnicích. Cesta nazpět probíhá o "patro" níže okolo osad Cadin di Scotto, Cadin di Sopra a Cadelverzo. Nikoli ve vrcholném létě, ale jednoho bezvadného, krásného říjnového podzimního dne se stane tato procházka nádherným zážitkem za intenzivního podzimního zbarvení listí vysoko nad pánví Cortiny. Nádherné výhledy a pohledy na seskupující se masívy Ampezzanských Dolomit na severu a na severovýchodě, zvláště na Pomagagnon, Cristallo, Sorapis a Atelao zůstanou pro každého nezapomenutelnými.

Z Cortiny po silnici do sedla Falzarego na západ vzhůru k velké levotočivé zatáčce u skupiny domů Ronco. Zde doprava k Villa Ideale, potom částečně doleva k Villa Clemente (tabulka). Nyní do lesa, přes bobovou dráhu (most) a po cestě č. 413 vzhůru k asfaltové silnici (cesta č. 414), která ji křižuje, tam doleva na sever přes Sella Belvedere (1 485 m) podél východních svahů Tofan přímo k malebnému jezeru Lago Ghedina (1 449 m). Zpět po silnici severním směrem částečně serpentinami dolů, projít pod Sass Peron a k Ponte de ra Sia. Nikoliv přes řeku Boite, nýbrž vpravo a po sjízdné cestě (č. 417, později 415) k jihu nejprve rovně, pak vzhůru přes osady Cadin di Dotto, Cadin di Sopra a Cadelverzo do Ronca a po Falzarefostraße do Cortiny.

Zajímavá je jízda autem (40 km) kolem masívu Monte Cristallo k jezeru Misurina. Od jezera vede silnice pod vrcholy Tre Cime di Lavaredo k chatě Rif. Auronzo, silnice s mýtem.

Misurina

Provincie Belluno, 105 obyvatel, výška 1 752 m.

Horské dráhy: lanovka na Col de Varda, 1 756 - 2 201 m.

Jezero Misurina leží mezi horskými skupinami Cristallo a Cadini. Patří k nejznámějším a nejhezčím jezerům v Dolomitech. Velmi krásný pohled na vrchol Sorapisu a na jeho odraz v jezeře. Na západním břehu jezera je stejnojmenné letovisko Misurina. Je výchozím místem pro četné vycházky i horské túry do skupiny Cadini. Zde začíná nová vyhlídková silnice s mýtem, která dovede po 7 km k chatě Rif. Auronzo na úpatí Tre Cime di Lavaredo, sjízdná je jen v létě.

Vycházky kolem jezera, po východním břehu lesem asi 0,75 h; K chatě Rif. Col de Varda, výhledy (1 h, též lanovkou od jezera); K maličkému jezeru Lago d'Antorno, poblíž silnice na chatu Auronzo (0,5 h); Na vrchol Monte Piana (2 237 m). Z Misurinyy 6 km po sjízdné silnici k chatě Rif. Maggiore Angelo Bosi a odtud na vrchol. O vrchol se tvrdě bojovalo v první světové válce mezi Itálií a Rakouskem (asi 0,5 h od chaty). Tato túra se dá spojit se sestupem k jezeru Dürrensee (2,5 h); K chatě Rif. Fratelli Fonda Savio přes Pian Degli Spiriti (2 h). Lze však jet autem kus po cestě k chatě Auronzo, pak odbočit vpravo až k Pian Degli Spiriti, odkud na chatu (1,25 h); K chatě Rif. Citta di Carpi od Col de Varda (až tam lanovka) (1,5 h); K chatě Rif. Locatelli (Drei Zinnen Hütte).

Z Misuriny autem až k chatě Auronzo. Hotel stojící na vyhlídkovém místě v otevřené poloze jižně od západní věže Drei Zinnen. Odtud pěšky kolem kaple - pomníku padlým, kolem chaty Rif. Lavaredo a přes sedlo Paternsattel k chatě (1,5 h). Také zde mnoho pozůstatků z první světové války.

Unikátní skalní útvar Drei Zinnen - bývalá rakouská uzavírací hradba na průsmyku Passo di Tre Croci.

© 2006 Alpy-turistika.cz [mapa]: Švýcarské Alpy - Rakouské Alpy - Dolomity