Solná Komora
Navštívíte-li Solnou Komoru, posedíte-li u některého z horských potoků křišťálové vody, zahledíte-li se nejen do dálek alpských vrcholů, ale i do modrých kalichů hořců a vychutnáme-li kouzlo a ticho Hallstattu a jeho jezera, budete možná odjíždět s přesvědčením, že oblast Solné komory patří k jednomu z nejkrásnějších koutů Evropy.Hallstatt »
Městečko (1 500 obyvatel) na jz. břehu stejnojmenného jezera se tísní na úzké naplavenině Mlýnského potoka na strmých svazích skalnatého úpatí Dachsteinu, dosahujícího do výšky 2 995 m n.m. Malebná poloha činí Hallstatt jedním z nejoblíbenějších turistických středisek Solné komory, ale zcela mimořádný význam má už samo jeho jméno - v souvislosti s tzv. halštatskou kulturou na přechodu doby bronzové a železné. ...více »
Wolfgangsee
Jezero proslulé svou krásnou polohou mezi horskými velikány leží ve výši 539 m n.m., je až 114 m hluboké a při šířce 2 km má délku 10 km. Vedle možností vodních sportů (od veslování po jachting a vodní lyžo-vání) se nabízejí především krásné túry do okolních hor. Ze St. Gilgenu na Zwölferhorn (1 522 m) nebo ze St. Wolfgangu na Schafberg (1 783 m), případně k jezeru Fuschelsee s přírodní rezervací.
Iluzivní pohled na Wolfgangsee namaloval Josef Navrátil ve 40. letech 19. st. na jednu ze stěn tzv. Alpského pokoje zámku v Jirnech u Prahy.
Sankt Wolfgang
Městečko na břehu Wolfgangsee. Je to letovisko se 3 tisíci obyvatel. Ze spleti domů vyčnívá původní románský, pak goticky přestavěný kostel. Na náměstí jsou staré domy s freskami a na nábřeží známý hotel Bílý Koník, který si zahrál v operetách i filmech.
Od břehu jezera, které nedostalo jméno od Wolfganga Amadea Mozarta, ale od poustevníka svatého Wolfganga, žijícího zde v 10. st., vede do nadmořské výšky 1 780 m na horu Schafberg ozubená dráha. Vagóny tlačí rozkošná, připosražená, sklonu terénu přizpůsobená lokomotiva, nazvaná Enzian - hořec. Hořce kvetou podle dráhy. Dráha patří k nej-známějším v celých Alpách, byla otevřena již r. 1893. Rozchod kolejnic je 70 cm (?) a stoupání v horní části až 250 promile.
Schafbergbahn
Ze St. Wolfgangu jezdí od května do října zubačka na Schafberg (1 783 m), vrchol mezi třemi jezery, nabízí nádherné pohledy do okolí. Cesta zubačkou, dokončenou už v r. 1895, trvá 45 minut, pěší výstup asi 4 h.
V dubnu r. 1882, začalo přibližně 350 italských dělníků se stavebními pracemi na zubačkové železnici na Schafberg. Dráha vede na jeden z nejkrásnějších vyhlídkových kopců v celém Rakousku.
Materiál, náčiní a životní potřeby stavebních dělníků muselo víc jak 6 tisíc mul transportovat na pracovní místa vysoko v horách.
Výstavba 24 dlouhého viaduktu, mnoha klenutých kamenných mostků, skalních zářezů a dvou tunelů (91 m a 26 m) byla velmi náročná a namáhavá. Práce se zastavovala jen v nejtužších mrazech a celé dílo bylo dokončeno za obdivuhodně krátkou dobu jen něco přes 1 rok.