» Alpy » Rakouské Alpy » Kaprun

Kaprun

Středisko zimních sportů a turistiky na severním úpatí Vysokých Taur (780 m, 3 100 obyvatel).

Kaprun je oblíbeným střediskem zimních sportů. Navíc získal věhlas také moderní hydroelektrárnou, považovanou za zázrak techniky a jeden z největších výplodů lidské vynalézavosti. Práce na výstavbě elektrárny Kapruner Ache začaly v r. 1938 a ukončeny byly v r. 1951.

Na z. okraji Kaprunu se rýsuje zámek z 15. st. V 18. st. byl sice zničen, ale nedávno se podrobil obnově. Dnes se v něm konají kulturní akce.

Z historických památek - kromě selských usedlostí - připomeňme gotický farní kostel a zámek z 15. st. Moderní architekturu zastupuje Barbořina kaple, postavená v r. 1956 na památku 150 dělníků, kteří zahynuli při stavbě blízkých vodních děl.

Přírodní zajímavostí je horská soutěska Sigmund-Thun-Klamm, vzdálená pouhých 20 minut chůze. Další turistické možnosti rozšiřují lanovky (např. na Maiskogel 1 615 m). Technickou zajímavostí je hydroelektrárna (přístupná) a s ní spojená zařízení, postavená v l. 1939-1955.

Samotné město se choulí v údolí přístupné autem i hromadou dopravou. Pyšní se jedněmi z nejprogresivnějších zařízení v zemi, která se využívají na hoře Kitzsteinhorn (3 203 m) na severu, výspě nejvyššího rakouského pohoří. Tento štít má sjezdovky umožňující celoroční lyžování a vynikající sněhové podmínky. V r. 2000 došlo k velké tragédii – na lanovce Kitzsteinhornbahn, jež vyváží návštěvníky nahoru, vypukl požár. Trať lanovky byla poté odkloněna tak, aby vedla mimo tunel, a cestující se tak mohou kochat strhující podívanou na nejvyšší rakouské pohoří.

V údolí, asi 5 km od Kaprunu (u parkoviště Kaprun Thörl) začínají dvě vysokohorské dráhy - Gletschebahn Kaprun I. a II.

Dráha Kaprun I. směřuje na jihozápad, k chatě Salzburger Hütte (1 897 m), dále k Alpicentru (2 452 m), kde jsou vysokohorská zařízení, lanovky, lyžařské vleky. Odtud je možno vyjet lanovkou na Schmiedinger Grat (2 755 m) nebo ještě výše - pod vrchol Kitzsteinhornu (3 202 m). Možnosti letního lyžování.

Dráha Kaprun II., vedená asi 600 m na ocelových sloupech a více jak 3 km tunely, směřuje k Alpicentru, u chaty Krefelder Hütte (2 294 m).

© 2006 Alpy-turistika.cz [mapa]: Švýcarské Alpy - Rakouské Alpy - Dolomity