» Alpy » Rakouské Alpy » Zell am See

Zell am See

Klimatické lázně (757 m n.m., 9 000 obyvatel), středisko zimních sportů a turistiky, na západním břehu jezera.

První zmínky o něm hovoří jako o římské osadě Bisontio, zatímco ve středověku bylo důlním střediskem

Osada zde byla založena již v r. 740 salcburskými mnichy, kteří ji nazvali Cella in Bisontio. R. 790 byl postaven první kostel, v 10. st. přebudovaný. Další úpravy proběhly v l. 1121-1125, kdy vznikla trojlodní bazilika. V r. 1350 se místě hovořilo jako o tržní osadě. Pravý rozkvět přineslo až 19. st., kdy se začala rozvíjet turistika a alpinismus.

Hlavní zajímavostí je kostel St. Hippolyt, vícekrát přebudovaný. Jeho původně gotická podoba byla změněna až v r. 1770, kdy byl barokizován. Všechny přestavby zanechaly do jisté míry své stopy. Kostel dříve vlastnil řád augustiniánů. V interiéru ukrývá několik nedávno odhalených středověkých fresek – postavy sv. Jiří a Floriána v západní galerii vytvořil umělec dunajské školy. V interiéru zaujmou fresky ze 13. a 14. st., stejně jako sochy sv. Jiří a Floriána z doby kolem r. 1520, které jsou ukázkami tzv. dunajské školy.

Na náměstí je zajímavá věž Vogtturm ze 13. st. a i v okolí více renesančních a barokních měšťanských domů. Jsou tu i hotely ze začátku 20. st. v secesním slohu.

Návštěvu města lze spojit s vycházkou k okolním zámkům, mezi nimiž zaujímají přední místo Saalhof, Pielau a Kammer.

Z města vede několik lanovek usnadňujících dosažení okolních vrcholů. Nejvyhledávanější je lanovka na Schmittenhöhe 1 965 m, od-tud je výhled jak na jezero, tak i na vrcholky Vysokých Taur, masiv Großglockneru a na Großvenediger. Na vrchol lze jít i pěšky (3 hodiny).

Jiná lanovka vede na horskou louku Sonnenalm 1 382 m, i odtud jsou pěkné výhledy na Vysoké Taury.

Ze samotných pěších, lehkých cest doporučujeme vycházku kolem jezera, kombinovanou s plavbou lodí. Oblíbená je také cesta k chatě Rupertinhaus a dále na Hundstein 2 117 m (4 hodiny). Výchozím místem pro tuto túru je obec Thumersbach.

© 2006 Alpy-turistika.cz [mapa]: Švýcarské Alpy - Rakouské Alpy - Dolomity