» Alpy » Rakouské Alpy » Gasteinertal

Gasteinertal

Léčivé účinky minerálních pramenů s vysokým obsahem radonu v Badgasteinu a okolí byly známy již Keltům a Římanům. A právě tehdy vznikly v údolí Gasteiner Ache první osady. Vzkvétalo v pozdním středověku a později se stalo navštěvovanými lázněmi s dlouhým seznamem hostů, vč. členů královských rodin, politiků a umělců. Pomoc zde vyhledávají lidé trpící srdečními a žaludečnímu chorobami, revmatismem a alergiemi. Údolí si zároveň vydobylo renomé jako vynikající středisko zimních sportů, kde jsou lyžařské i snowboardingové podmínky pro všechny stupně způsobilosti.

Gasteiner Ache – bystřina se prodírá malebným údolím, mezi vrcholky Vysokých Taur, až se nakonec vlévá do řeky Salzach, hlavního vodního toku Salcburska.

Na vrcholu Schloßalmu se ve výšce 2 050 m n.m. nachází vyhlídková plošina s panoramatickou scenérií sousedních štítů. Vyveze vás k ní lanovka.

Bad Hofgastein

Staré lázně, středisko v údolí Gasteinertal. Jméno dostalo od dvora (Hof am Gastein). V 16. st. patřilo díky těžbě zlata k nejbohatším místům v okolí. Léčebná voda však začala být využívána teprve v 60. letech 19. st., což dalo podnět k další výstavbě.

Z památek zaujme kostel z l. 1498-1507, s barokním oltářem ze školy Fischera z Erlachu, na němž je umístěna socha Panny Marie z 15. st. Pozdně gotický farní kostel spatřil světlo světa v 15. a 16. st. Zdobené náhrobky v nikách dokládají um zlatníků a stříbrotepců používajících k práci kovy z místních dolů.

Zámeček Weitmoserschlossen z 15. st. (dnes restaurací) patřil v minulosti těžařské rodině Weitmoserů.

Badgastein

Známé radioaktivní lázně, středisko turistického ruchu (1 013 m, 6 000 obyvatel).

První zprávy o zdejších lázních pocházejí ze 14. st., kdy se jméno objevuje v písních minesengrů. První slavný host lázní byl asi císař Friedrich III., který sem zavítal v r. 1436. Slavné je i jméno prvního zdejšího významného lékaře, kterým byl Paracelsus (známý také u nás pobytem na zámku v Moravském Krumlově, pohřben v Salcburku). Lázně začaly prožívat rozkvět až v 19. st., kdy sem zavítala řada slavných osobností.

Vyvěrá tu 18 radioaktivních pramenů, až 470C teplých (s obsahem radonu), které jsou rozváděny do dvou lázeňských objektů a více hotelů. Voda je využívána jak ke koupelím, tak k pitným kůrám. Léčí se zde revmatismus, dna, poruchy krevního oběhu a nervové choroby. Zajímavostí je, že některé staré důlní prostory byly po 2. sv. válce upraveny pro lázeňské účely, neboť i vzduch o teplotě 410C, obsahující radon, je možno využít pro léčbu.

Město je rozloženo terasovitě na prudkých svazích a v jeho středu se řítí Gasteinský vodopád, který se dostal i do městského znaku. Farní kostel byl postaven v 19. st. a pozdně gotický kostel St. Nikolaus je z r. 1410, s freskami z r. 1480. Zajímavé je městské muzeum s velkou sbírkou minerálů.

© 2006 Alpy-turistika.cz [mapa]: Švýcarské Alpy - Rakouské Alpy - Dolomity